Can Güvenliği Koruma Talebi Dilekçesi

0
(0)

İhtiyaç olan durumlarda can güvenliği koruma talebi dilekçesi ile anayasanın 6284 sayılı maddesince talepte bulunabilirsiniz. Genellikle aile içi şiddetler ve kadına yönelik şiddetler nedeniyle bu maddede yer alan kanunlar uygulanıyor. Can güvenliğinizin tehlikede olduğunu düşünüyorsanız bu konuyla alakalı olarak hemen başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru için koruma dilekçesi örneğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Anayasada yer alan 6284 sayılı kanunda, ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair maddeler yer alıyor. Bütün dünyada uygulanan bu kanun teklifinden yararlanan milyonlarca insan var. Aile içi şiddetlerin günümüzde çok arttığını ve sonucu ölüm olan olaylara sıklıkla denk geldiğimizin farkındasınızdır. Bu nedenle bu kanun ile aileyi ve kadınları korumaya yönelik uygulamalarda bulunuyor.

Can Güvenliği Koruma Talebi Dilekçesi Nasıl Yazılır

6284 sayılı kanunda şiddete uğrama ihtimali olan her birey, kadın, çocuk ve aile bireyleri kapsama altına alınmıştır. Can güvenliğinin tehlikede olduğunu düşünen bireylerin örnek dilekçeyi doldurarak dilerse avukatı yardımıyla talepte bulunabilir. Ancak dilekçenin doğru bir şekilde doldurulması önemlidir. Açıklamanın ve taleplerin açık ve net bir dille ifade edilmesi gerekiyor. Bu dilekçeyi vermek için şiddete uğramayı veya size kötü bir şey yapılacağından emin olmayı beklemenize gerek yok. Eğer şiddete uğrayacağınızı hissediyorsanız can güvenliği koruma dilekçesi doldurarak talepte bulunmalısınız.

Bu başvurularda bilmeniz gerekir ki, koruma talebi dilekçesi sadece şiddete maruz kalınacak durumlarda verilmez. Yani sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak ta şahsa yapılan davranışlar bu kanun içerisine girer. Ekonomik, cinsel ve psikolojik olarak tarafınıza yapılan her türlü saldırı ve bunlara benzer konular içinde bu dilekçe talebinde bulunabilirsiniz.

6284 sayılı kanunun bütün detaylarını buradan okuyabilirsiniz

https://www.mevzuat.gov.tr/File/GeneratePdf?mevzuatNo=17030&mevzuatTur=KurumVeKurulusYonetmeligi&mevzuatTertip=5

Can güvenliği koruma talebi dilekçesi doldururken açıklama kısmına yazacaklarınız büyük önem taşıyor. Buradaki konu ve bunun ciddiyeti size verilecek olan koruma ihtiyaçlarını dolaylı yoldan direk etkileyecektir. Geçersiz ve gereksiz görülen konularda bu talepler reddediliyor.

Can Güvenliği Koruma Tedbiri için Verilen Kararlar

Dilekçe talebiniz onaylandığında hakim tarafından sizlere belirli koruma kararları verilir. Size verilecek olan can güvenliği koruma tedbirlerini aşağıda listeledim.

  • Şahsınıza veya aile bireylerinize küçük düşürücü, hakaret, küfür vb. kelimelerin söylenmesini yasaklama
  • Evinizden ve çevrenizden hemen uzaklaştırılması
  • Kanun tarafından korumaya alınan şahsın kişisel ve mal varlıklarına zarar verilmesini yasaklama
  • Kişi fiziksel veya psikolojik şiddete uğradı ise tedavilerinin karşılanması

Bu maddelere ek olarak durumun ciddiyetine ve pozisyonuna göre eklemeler ve çıkartmalar yapılabilir. Yazmış olduğum maddeler genel olarak konuları ele alır. Bazı maddeler ve koruyucu tedbirler, kolluk amiri tarafından da verilebilmektedir. Bu tekliflerden çok hızlı bir şekilde sonuç alınması gerektiğinden dolayı ilk iş gününde hakim onayına gönderilmesi gerekiyor. Kolluk amiri bu onayı hakime göndermekte gecikir veya göndermez ise, 24 saat içerisinde onaylanmayan can güvenliği koruma tedbirleri kalkacaktır.

Dilekçeyi buradan indirebilirsiniz

Can güvenliği koruma talebi dilekçesini indirmeden kopyalamak veya çıkartmak istiyorsanız hemenaşağıya dilekçe örneğini paylaştım.

———————————Aile Mahkemesine

                                               Koruma Taleplidir.

TALEP EDEN   : Adınız Soy adınız, TC kimlik ve adres bilgileriniz

VEKİLİ              : Avukatınızın adı soyadı ve adresi

TALEP EDİLEN : Korumayı talep ettiğiniz kişinin adı soy adı, varsa diğer bilgileri

KONU  :6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereğince, gerekli koruma tedbirlerinin alınması talebimizin sunulmasından ibarettir.

AÇIKLAMALAR

Bu kısma neden can güvenliği koruma talebi dilekçesi doldurmak istediğinizi açıkça belirtiniz. Sizi fiziksel veya psikolojik sorun içerisine sürükleyen şahısları ve olayları açık bir şekilde belirtmelisiniz. Yaşadığınız bütün olaylardan bahsederseniz, dilekçenizin onaylanması o kadar kısa ve sorunsuz olacaktır.

Hukuki Delil: Varsa yazılabilir

HUKUKİ NEDENLER: 2709 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu.

Sonuç ve İstem: Yukarıdaaçıkbir şekilde sorunları belirtilen müvekkilim ve gerekiyorsa onunla beraber yaşayan kişilerin, belirtilen şahısla yaşamış olduğu sorunlar neticesinde can ve mal güvenliği oldukça azdır. Bu konuyla alakalı olarak gerekli açıklamalar yukarıda yapılarak detaylarıyla belirtilmiştir. Şahsın, müvekkilimin tarafına fiziksel veya psikolojik saldırıları olma ihtimali yüksek olduğundan, can güvenliği de tehdit edilmektedir. Bu nedenle müvekkilimin can güvenliği koruması almasını talep ediyorum

(Yukarıda yazılan kısımı değiştirerek kendinize göre uyarlamalısınız. Açıklamayı nasıl yazılacağı konusunda sadece örnek olarak paylaştım. Bütün noktalı kısımları düzgün ve kendinize göre düzenleyerek dilekçenin çıktısını alabilirsiniz.)

Sıkça Sorulan Sorular

Bu Dilekçe Örnekleri Dikkatinizi Çekebilir

Gönderimi beğendiniz mi?

İçeriği değerlendirin!

Beğenenlerin Oranı 0 / 5. Oy Sayısı 0

Henüz Oylama Yok

Yorum yapın