|

Devamsızlık Sildirme | Devamsızlıklarınıza Elveda Deyin

Lise yıllarında hangimiz devamsızlık yapmadık ki? Kimi zaman çok sıkıldık kimi zaman sıkıntılarımız ve dertlerimiz vardı, kimi zaman ise mecburi durumlar yüzünden devamsızlık yapmak zorunda kaldık.

Her ne şekilde olursa olsun geçerli sebepleriniz varsa devamsızlık sildirme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Okul yönetimi bu tarz işlemler için kimi zaman dilekçe talep etse de, velinin okula gelip durumu açıklaması sonucunda da devamsızlıklar silinebilmektedir.

Bu yazımızda haklı veya haksız nedenlerden ötürü, sizi sıkıntıya sokacak düzeyde devamsızlıklarınızı nasıl sildirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Hastalık veya bu tarz geçerli nedenlerden ötürü devamsızlık yapmış olabilirsiniz. Bu devamsızlıklarınızı sildirmek istiyorsanız, okula dilekçe verebilirsiniz. Bu dilekçeyi bazı okul yönetimler bizzat veli tarafından verildiğinde kabul ediyor. Ancak bazı okullar öğrenciler tarafından verilen belgeleri de kabul edebilmektedir.

Dilekçeyi hazırlamak çok basit. Ancak ben sizler için örnek bir dilekçe hazırladım ve indirilebilir bir bağlantı olarak aşağıya ekledim. Aşağıdan devamsızlık sildirme dilekçesine tıklayarak World belgesi olarak indirebilirsiniz. İndirdikten sonra kendi bilgilerinize göre düzenlemeniz gereklidir.

İndirdiğiniz belgeyi geçerli nedenlerinizi yazarak düzenleyiniz. Belge içerisinde hazır bir örnek yazı yer alıyor.

Lise Devamsızlık Sildirme

Lise yılları en çok devamsızlık yapılan yıllardır. Gerçekten çok hareketli ve öğrencilerin en önemli yılları burada geçer. Sadece dersler değil hayata dair birçok şey bu senelerde öğrenilir. Yeri geldiğinde okul asılır yeri geldiğinde sabahlara kadar ders çalışılır. Her ne olursa olsun en güzel yıllar burada geçer.

İsteyerek veya istemeyerek yaptığınız devamsızlıklarınızı sildirmek için okula dilekçe vermeniz gerekir. Bunun dışında geçerli ve haklı nedenleriniz yoksa, veliniz bu durum için okul yetkilileri ile görüşerek, özrünü iletebilir ve devamsızlığınızın silinmesi için bir ricada bulunabilir.

Eğer devamsızlığınız çok riskli bir zaman aralığında ise veliniz görüşmeye gidebilir. Birçok okuldaki yönetimler bu gibi durumlarda öğrencinin devamsızlığını kabul edilebilir bir seviyeye getirir.

Hastalık, ölüm veya acil durumlar içinde okula dilekçe verilerek gerekli belgeler sunulmalı. Bu garanti yöntemdir ve belgeler sunulduğu taktirde okul, devamsızlığınızı gerektiği kadar düşürmekle görevlidir.

Eğer belgelendirebilir bir devamsızlığınız varsa ancak geçerli bir nedeniniz varsa, gene veliniz okul yetkilileri ile görüşerek durumu izah etmeli. Bunun sonucunda devamsızlık sildirme işlemi sağlanır.

Okulda Devamsızlık Sildirme

Hiç unutmuyorum lise yıllarımı. Her sene ilk öğretim aylarında bütün devamsızlık haklarımı hunharca kullanır, internet kafelerde metin2 oynamaya giderdim. Eğlenceliydi ancak yapılmaması gereken bir davranıştı. Bu nedenden ötürü, yazları okulun bitmesine yakın öğretmenler derslere girmese bile okula gitmek zorunda kalıyordum.

Bir öğretmen şansa kader derse girip yoklama alırsa sınıfta kalacaktım çünkü. Buda çok ama çok can sıkıcı bir durumdu.

Lisede devamsızlık hakkı 20 gün raporlu ve 10 gün raporsuz olmak üzere toplamda 30 gündür.

Bu süreyi çok ama çok iyi kullanmanızı öneriyorum. Böylelikle sene sonlarına doğru çok daha rahat eder ve kavurucu sıcağın altında okula gitmek zorunda kalmazsınız. En azından minimum 10 gün devamsızlık hakkınızı saklamanızı tavsiye ediyorum.

Devamsızlık Sildirme Süresi

Bunun için net bir süre yoktur. Ancak geçerli bir nedeniniz olduğu taktirde, okula döndüğünüzde çok geciktirmeden devamsızlık silinmesi için başvuru yapmanızda fayda var.

Bir süre okula gitmeyip, okula başladıktan bir süre sonra başvuru yapmak biraz tuhaf kaçabilir. Okula döndüğünüz vakit velinizin bu durum için başvurmasında fayda var.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir