Son Yazılanlar

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi Örneği l 2022

0
(0)

Herhangi bir ayıplı ürün nedeniyle şikayette bulunmak istiyorsanız, tüketici hakem heyeti başvuru dilekçesi örneği kullanarak dilerseniz internet sitesinden dilerseniz bizzat başvuru yaparak şikayetinizi iletebilirsiniz.

Telefondan tablete ve ayakkabıdan giydiğiniz herhangi bir kıyafete kadar, bütün ayıplı ürünler için satıcı destek sağlamıyorsa şikayet talebinde bulunarak hakkınızı arayabilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız ve eğer haklıysanız gelen cevap kesinlikle sizin yararınıza olacaktır.

Tüketici Hakem Heyetine İnternet Üzerinden Başvurmak

Satın aldığınız herhangi bir ürün için yaşadığınız sorunlar nedeniyle şikayette bulunmak için E-devlet sistemini kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden gerekli delilleri sunarak yaptığınız başvuru, size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Bizzat kaymakamlığa gidip yaptığınız başvuru ile internet üzerinden yaptığınız başvuruda herhangi bir fark yok. Bu nedenle size hangisi daha kolay geliyorsa, ona göre bir seçim yaparak şikayette bulunabilirsiniz.

Tüketici hakem heyeti başvuru dilekçesi örneği sadece bizzat giderek yaptığınız başvurularda işinizi görecektir. E- devlet üzerinden nasıl başvuru yapacağınızı size aşağıda açıkladım.

Öncelikle tüketici hakem heyeti başvurusu için internet sitesine giriş yapınız.

https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi

Siteye giriş yaptıktan sonra ekrana şikayet etmeniz için tüketici hakem heyeti başvuru formuna yönlendiren bir kutucuk çıkacak. Üzerine tıklayarak devam edin. Sonrasında aşağıdaki gibi bir form ekranı ile karşılacaksınız.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi Örneği

Bu ekranda şikayetçi olduğunuz firma bilgilerini girmeniz gerekiyor. Vergi numarası kısmı mecburi değil ancak, firma ismi tanındık ise internet üzerinden araştırarak vergi numarasına ulaşabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi Örneği

Daha sonra ileri diyerek ikinci ve size ait bilgileri gireceğiniz ekrana gelin. Buraya satın aldığınız ürünün bilgilerini girmeniz gerekiyor. Daha sonraki sayfaya deliller yani konuşmalar, fotoğraflar ve ayıplı ürün detayları vb. bilgiler. Sonrasında ise başvurunuzu tamamlayarak gönderebilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi Örneğini aşağıda paylaştım.

Eğer başvuru için bizzat tüketici hakem heyetine gidecekseniz aşağıda yer alan başvuru dilekçesini doldurup çıktısını alarak gidebilirsiniz. Kanıt olarak sunacaklarınızın da fotoğrafını renkli bir şekilde çıkartabilirsiniz. Böylelikle gerekli deliller yeterli olacaktır.

Ayıplı ürün eğer elinizdeyse bunun bilirkişi tarafından incelenmesi için evraklarınıza eklenmesi istenebilir. Bu gibi durumlar için ayıplı ürününüzü yanınızda götürmeniz faydalı olacaktır.

Tüketici Hakem Heyeti Şikayet Örneği

Bazıları şikayetlerinden bahsederken tam olarak hangi kelimeleri kullanacağı konusunda kararsız kalabiliyor veya tam olarak kendisini ifade edemiyor. Buda yaptığınız başvurunun onayını bizzat etkileyen önemli faktörler arasındadır. Sizlere kendi tüketici hakem heyeti şikayet sürecimden bahsetmek istiyorum.

2015 civarında bir cep telefonu satın almıştım. Bu telefon garanti kapsamı süresi içerisinde bir arıza verdi ve garantiye gönderdim. Azami tamir süresi 14 iş günü idi yanlış hatırlamıyorsam. Bu süre içerisinde telefonumun tamirinin yapılmış olması gerekiyordu. Haklarımı araştırdığımda, eğer bu süre içerisinde telefonun tamiri yapılmaz ise bana aynı telefonun sıfırını veya faturada yazan tutarı iade etmeleri gerekiyordu.

Bende aşağıdaki şekilde tüketici hakem heyetine şikayetten bulundum ve olumlu sonuçlandı.

”— Firmadan aldığım —- markalı cep telefonum garanti kapsamı içerisinde arıza yaptı. —– tarihinde firmaya onarım için gönderdim ancak azami 14 iş günü olan sürenin geçmesine rağmen bana onarılıp gönderilmedi. Bu nedenle cihazın faturasındaki tutarın tarafıma iade edilmesini istiyorum. Gerekli kanıt içeren belgeleri şikayet dilekçeme ekledim.”

Hangi üründe şikayet talebi oluşturacaksanız yukarıda yazdığım örneğe göre bir açıklama ve kendinizi tam olarak anlatan bir yazı yazmanız yeterlidir. Sorununuzu en kısa şekilde dile getirin. Gereksiz ve uzun uzun cümleler kurmanıza gerek yok. Basit ve anlaşılır olması her zaman daha iyidir.

Tüketici hakem heyeti başvurusunun sonucu duruma göre 6 ay kadar sürebilmektedir. Bu maksimum süredir ve çok değişiklik gösterir. Yaptığınız başvuruların durumunu https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresinden sorgulayabilirsiniz.

Gönderimi beğendiniz mi?

İçeriği değerlendirin!

Beğenenlerin Oranı 0 / 5. Oy Sayısı 0

Henüz Oylama Yok

Kesinlikle Göz Atmalısın

Ücretsiz İzin Dilekçesi Örneği

Ücretsiz İzin Dilekçesi Örneği – 2023 Güncel Dilekçe

5 (1) Sürekli çalışan kişiler senelerce kendine vakit ayıramayabiliyor veya azda olsa yıllık izin dışında …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir