Konut Sigorta Poliçesi İptal Dilekçesi

Konut Sigorta Poliçesi İptal Dilekçesi Örneği

Ev hayalinizi gerçekleştirmek için kredi çektiğiniz bankalar size yasal olmayan bazı zorunluluklar yükleyebiliyor. Konut sigortası, hayat sigortası vb. Konut sigorta poliçesi iptal dilekçesi örneğini buradan indirip, kendinize göre doldurarak gerekli yerlere şikayetinizi edebilirsiniz. Böylelikle size yasal olmayan ancak zorunluymuş gibi gösterilen sigortalardan kurtulabilirsiniz.

Konut satın alırken zorunlu olan tek bir sigorta var. Oda DASK yani zorunlu deprem sigortasıdır. Bunun dışında yapılan veya yapılmak istenen bütün sigortalar isteğe bağlıdır. Mecburi olarak yapılamaz. Eğer bankanız size bunun zorunlu olduğunu ve yaptırmadan kredi çekemeyeceğinizi belirtiyorsa, kısa bir süre için yaptırıp ev sahibi olduktan sonra şikayetinizi edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak dilekçe doldurmadan önce bankanızı arayarak tüketici hakem heyetine başvuruda bulunacağınızı belirtebilirsiniz. Eğer banka olumsuz yanıt verirse, sonrasında konut sigorta poliçesi iptal dilekçesi örneği doldurarak tüketici hakem heyetine şikayet edebilirsiniz.

Konut Sigortası Yaptırmak Şart mı?

Konut sigortası adı altında yapılanlardan sadece deprem sigortası zorunlu ve şarttır. Bunun dışındaki bütün sigortalar isteğe bağlı yapılır. Ancak bazı sigortaları yaptırmak önlem amaçlı iyi olabilir. Örneğin, deprem sigortası içinde yangın vb. kapsam yoksa bu tarz durumları içeren bir sigorta yaptırabilirsiniz.

Hayat vb. diğer isteğe bağlı sigortaların içeriklerini detaylı öğrenin. Eğer fiyatı uygun ve sizin için faydalı olacağını düşünüyorsanız bu tarz sigortaları iptal etmenize gerek yoktur. Sadece size zorunlu diye yaptırılmak istenen bu sigortaların aslında isteğe bağlı olduğunun farkında olun yeterli.

Sigorta İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Konut sigorta poliçesi iptal dilekçesi örneği sizlerle paylaştım. Bu örnek içerisinde yer alan doldurulması gereken kısımları kendinize göre doldurmanız yeterlidir. Dosyayı hem ekrandan kopyalanacak şekilde hem de hazır Word belgesi formatında ekledim. Dilerseniz bilgisayarınıza indirip direk düzenleyerek kaydedebilirsiniz. Gerekli dilekçe örneği aşağıda.

                                                                Tarih:

                                    T.C ——- Hakem Heyeti Kuruluna

Davacı:

Adres:

Davalı:

Adres:

Dava Konusu:

Açıklamalar:   ——- Bu kısımabankadan çektiğiniz kredi ve size zorunlu olarak yapılması gerektiği söylenen sigorta türlerinden ve ödediğiniz miktarlardan bahsederek iadesini istediğinizi belirtmelisiniz. Ayrıca bu yapılan sigortaların aslında zorunlu olmadığının ve isteğe bağlı olduğunu belirtmenizde fayda var. Örnek olarak aşağıdaki gibi bir yazı yazabilirsiniz.

— Bankasından 01.01.22 tarihinde çekmiş olduğun 100.000 TL tutarında olan konut kredisi için tarafıma zorunlu olarak Konut sigortası yapıldı. Ancak zorunlu olan tek sigortanın DASK yani deprem sigortası olduğunu öğrendim. —– Bankasının tarafıma yasal olmayan yollar ile ve yanıltıcı sözler kullanarak yaptırmış olduğu sigortalara 2000TL para ödedim. Bu paranın tarafıma ödenmesini ve zorunlu olarak yapılan ancak zorunlu olmayan bütün sigortalarımın iptal edilmesini istiyorum.

İsim-Soyisim

İmza

Konut Sigortası Yaptırmak Faydalı mı?

Konut kredisi çekerken bankaların sizlere yaptırmayı zorunlu kıldığı birkaç farklı sigorta olabiliyor. Örneğin hem konut sigortası hem de hayat sigortası ikilisi gibi. Bu tarz sigortalar her ne kadar bankaların zorunluluğu ile yapılsa da, faydalı yönleri vardır.

Konut ve hayat sigortaları ayrıntıları çok fazla. Yangın, ev eşyalarında meyana gelen hasarlar, sizin neden olduğunuz hasarlar vb. bunlara benzer sağlık konuları dahil birçok konu ve nedenler başınıza gelebiliyor. Bu gibi nedenleri sigortalar karşılıyor. Eğer bu durumlar sizin için önemliyse ve sigorta yaptırmak cazip geliyorsa, yapılan sigortaları iptal etmenize gerek yok. Ancak sigorta için sizden talep edilen miktarda çok önemli. Bu tarz sigortaların ödemeleri çok fazla olmuyor. Cazip fiyatlar dışında faiş fiyatlar ile size zorunlu kılındı ise, kesinlikle hakkınızı arayarak sizden aldıkları ödemeleri geri talep edin. Sonrasında kendiniz özel olarak farklı bir sigorta firmasından kendinizi ve evinizi güvence altına alabilirsiniz.

Konut Sigorta Poliçesi İptal Dilekçesi Nereye Gönderilir?

Yukarıda sizler için hazırlamış olduğum dilekçe Tüketici Hakem Heyetine verilmek üzere tasarlandı. Bu tarz dilekçeler ve hak talepleri ile hakem heyetleri ilgilenmekte. Bölgenize yakın yerde varsa direk bizzat giderek başvurabilir veya E-devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. E-devletten başvuru yapmak isteyenler için aşağıya link bırakıyorum.

https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir