Son Yazılanlar

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
(0)

Sağlıklı diyet denildiğinde akla ilk olarak aralıklı oruç diyeti geliyor. Birçok kişi bu diyet yöntemini kullanarak oldukça iyi sonuçlar almıştır.

Aralıklı oruç diyeti ile kısa sürede çok fazla ödem, su atabilir ve kilo verebilirsiniz. Diğer diyetlere oranla biraz daha zordur ancak getirisi diğerlerine göre çok daha fazladır.

Aralıklı oruç diyeti sağlık açısından da oldukça faydalıdır ve birçok doktor bu diyeti önermektedir. Eskiye nazaran bu diyet çeşidi çok daha fazla yayıldı ve birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Şimdi bu yazıda bu diyet hakkında detayları öğrenecek ve nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç diyeti, belirli zaman aralıklarında yemek yemek ve daha uzun süre aç kalma dönemleri arasında oruç tutmak şeklinde bir beslenme yöntemidir. Bu diyet, genellikle düzenli aralıklarla birkaç saat boyunca yemek yeme zamanı sınırlandırarak yapılır. Bununla birlikte, aralıklı oruç diyetinin çeşitli şekilleri vardır ve bazıları daha uzun süreli açlık periyotları içerir.

Aralıklı oruç diyeti yaparken, oruçlu kalan zamanlarda su ve diğer sıvıları bolca tüketmek önemlidir. Ayrıca, oruçlu kalınan zamanlarda aşırı egzersiz yapmak ya da ağır fiziksel aktivitelerde bulunmak sakıncalı olabilir.

Herhangi bir diyet programına başlamadan önce, özellikle bir sağlık durumunuz varsa, doktorunuza danışmanız önerilir.

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır Örnek Menü

Eğer bu diyeti tam olarak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örneklere göz gezdirin. 3 farklı yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Ayrıca sonuçlarınızı ve yaptıklarınızı not alarak ilerlemenizi tavsiye ederim. İlk zamanlar hemen fark göremezsiniz. Ancak aydan aya tartılırsanız büyük farkı görür ve ayrıca müthiş motivasyon kazanırsınız.

İşte birkaç örnek:

  • 16/8 yöntemi: Günde 8 saat boyunca yemek yeme izni verilirken, geri kalan 16 saat oruç tutulur.
  • 5:2 yöntemi: Haftada 2 gün boyunca (herhangi iki gün seçilir) 500-600 kaloriden az tüketerek oruç tutulur ve geri kalan 5 gün normal beslenmeye devam edilir.
  • Eat Stop Eat yöntemi: Haftada 1-2 gün boyunca 24 saat boyunca oruç tutulur. Yani, örneğin, akşam yemeğinden sonraki gün akşam yemeğine kadar hiçbir şey yenmez.

Gönderimi beğendiniz mi?

İçeriği değerlendirin!

Beğenenlerin Oranı 0 / 5. Oy Sayısı 0

Henüz Oylama Yok

Kesinlikle Göz Atmalısın

Sağlıklı ve Lezzetli: Ketojenik Diyet Listesi ile Beslenmenin Yolları

5 (1) Hızlı bir şekilde kilo vermenin en güzel yollarından birisi etkili bir ketojenik diyet …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir