Uyuzun Doğal Düşmanı: Kolonya uyuza iyi gelir mi?

3.6
(9)

Kolonya uyuza iyi gelir mi sorumuzun cevabı dahil bu hastalığın nasıl oluştuğu, nelerin faydalı olduğu veya olmadığı gibi birçok detaylı bilgilere bu içerikten ulaşacaksınız. Bu hastalık hakkında bütün detayları öğrendikten sonra alabileceğiniz önlemleri de öğrenebileceksiniz.

Kolonyanın uyuza iyi geldiğini genellikle büyüklerimizden duyarız. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlandı mı? Yoksa sadece kolonyanın rahatlatıcı etkisi nedeniyle kısa süreli mi iyi geliyor?

Uyuz ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara kolonya anlık olarak elbette iyi geliyor. Ancak direk soruna veya bakterilere etki ediyor mu önemli olan kısmı o. Sürekli elimizde kolonya ile kızaran şişen bölgelerimize dökemeyiz. Şimdi bütün detayları öğrenebilim.

İlginizi Çekebilir: Rüyada Bebek Emzirmek Ne Anlama Gelir

Uyuz nedir ve belirtileri nelerdir?

Uyuz, Sarcoptes scabiei akarının istilasından kaynaklanan oldukça bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Uyuz, kucaklaşma ve tokalaşma gibi yakın fiziksel temas yoluyla yayılır, ancak uyuz olan biri tarafından kullanılan giysi veya yatak takımlarına temas yoluyla da bulaşabilir.

Uyuz belirtileri genellikle istilaya uğramış bir kişiyle temastan 2-6 hafta sonra ortaya çıkar ve özellikle geceleri yoğun kaşıntı, ciltte kırmızı döküntü benzeri şişlikler ve akarların cilt altında görünür yuvalarını içerebilir. Bu hastalığın tedavisi cilde uygulanan topikal kremler veya losyonları içerir; daha şiddetli vakalarda oral ilaçlar da reçete edilebilir.

Kolonya uyuza iyi gelir mi?

Kolonyanın uyuz için iyi bir çare olduğu yaygın bir yanılgıdır. Bazı kolonyaların belirli bakteri türlerini öldürebilecek bileşenler içerdiği doğru olsa da, uyuz küçük bir akardan kaynaklanır ve parfüm veya kokulardaki bileşenlerden etkilenmez.

Uyuzu etkili bir şekilde tedavi etmek için, istilanın türünü tam olarak tespit edebilecek ve en iyi hareket tarzını önerebilecek bir tıp uzmanına danışmanız tavsiye edilir. Kolonya uyuz tedavisinde etkili bir çözüm olmamakla birlikte, özellikle akarları ortadan kaldırmayı ve semptomları hafifletmeyi hedefleyen başka tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Uyuz hastalığına neler iyi gelir?

Uyuz, yoğun kaşıntı ve rahatsızlığa neden olabilen tahriş edici akarlardır. Uyuz tedavisi zor olmak zorunda değildir; insanların rahatlamak için yapabilecekleri birkaç şey vardır. Uyuzu tedavi etmenin en iyi yolu doktorunuz tarafından reçete edilen benzil benzoat, krotamiton veya permetrin krem gibi bir ilaç kullanmaktır.

Bir diğer etkili tedavi seçeneği de cildi sabun ve su, sirke veya çay ağacı yağı gibi antibakteriyel bir temizleyici ile ovmaktır. Ayrıca, akarların yayılmasını önlemek için hastalar nefes alabilen malzemelerden yapılmış hafif giysiler giymeye ve tırnaklarını kısa ve temiz tutmaya dikkat etmelidir.

Bu adımlar akılda tutulduğunda, uyuza neyin iyi geldiği netleşir: ilaçlar ve bunlar gibi önleyici tedbirler, kaşıntılı ve rahatsız edici uyuz salgınlarının tedavisinde çok faydalıdır.

⭐ Doktorunuz tarafından reçete edilen benzil benzoat, krotamiton veya permetrin krem gibi bir ilaç kullanın
⭐ Cildi sabun ve su, sirke veya çay ağacı yağı gibi antibakteriyel bir temizleyici ile güzel güzel ovarak sürekli yıkayın
⭐ Son olarak akarların yayılmasını önlemek için hastalar nefes alabilen malzemelerden yapılmış hafif giysiler giymeye ve tırnaklarını kısa ve temiz tutmaya özen göstermelisiniz
Uyuz hastalığına neler iyi gelir

Gönderimi beğendiniz mi?

İçeriği değerlendirin!

Beğenenlerin Oranı 3.6 / 5. Oy Sayısı 9

Henüz Oylama Yok

Yorum yapın