Cumartesi , 2 Mart 2024
Son Yazılanlar

Veraset İlamı Dilekçe Örneği | Ücretsiz İndir

0
(0)

Sulh hukuk mahkemesi veya noter vasıtasıyla alınabilen veraset ilamı, mirasçının ispatlanması ile verilmektedir. Veraset ilamı, mirasçılık belgesi anlamına gelir. Veraset ilamı dilekçe örneği araştıran kişiler, mirasçılık belgesi ile karşılaşınca kafası karışabiliyor. İkisi aynı şeydir ve iki farklı adla da kullanılabiliyor. Öncelikle bu konu hakkında kısa bilgi vermek istiyorum. Direk olarak belgeyi indirmek isterseniz aşağıya kaydırabilirsiniz.

Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamı, mirasçılık belgesi anlamına gelir. Bu şekilde anlaşılması biraz daha kolay oluyor. Hukuksal terimler halk arasında çok yaygın değil. Bu nedenle kafa karışıklığı oluyor.

Bir şahıs vefat ettiğinde veya gaipliğine karar verildiğinde, mirasının hak sahiplerine bazı paylar düşer. Bu durumda payların alınması için, mirasçının, mirasçı olduğunu ispatlaması gerekiyor.

Eğer birden fazla mirasçı varsa veraset ilamı dilekçe örneği herkes tarafından doldurulmalı ve yetkili birimlere verilmedir.

Mirasçılar, mal sahiplerinin vefatı durumunda sahip oldukları paylar için başvuruda bulunması gerekiyor. Ancak mirasçının bu paylarda hukuksal olarak hakl sahibi odluğunu ispatlaması gerekiyor. Belgeler ve istenilen bilgiler dilekçede doldurulmalı ve yetkili birimlere iletilmelidir. Bu süreçten sonra noter veya sulh hukuk mahkemesi tarafından paylar hak sahiplerine verilir.

Veraset İlamı için Dilekçe Örneği

Hak sahibi odluğunuz miraslarda gerçek kişiliğinizi ispatlamak amacı ile bu dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Dilekçeyi hemen alt satıra ekliyorum. Alt satırda indirilebilir bir bağlantı var. Bu bağlantıda yer alan dosya Exelde’de çalışmakta, telefon veya bilgisayardan indirerek düzenleyebilirsiniz.

Direk ekrandan belgeyi kopyalama ve cihazınıza kaydetmek isterseniz, hemen aşağıya ihtiyacınız olan belge yazılarını ekledim.

SULH HUKUK MAHKEMESi HAKİMLİĞİNE


DAVACI : AD SOYADI-TC NO-ADRES


DAVALI : Hasımsız (AD SOYADI-TC NO-ADRES)


DAVA : Mirasçılık Belgesi Verilmesi


Miras Bırakan:……….; …. VE …. olma, …/…./…. doğumlu, … (il) … (ilçe) Cilt:… Aile Sıra No:… Birey Sıra
No:… de nüfusa kayıtlı …/…/2018 tarihinde vefat etti.


Maddi Sebepler:
1-Yukarıda kimlik bilgileri yazılı Mirasbırakanım vefat ederek geride mirasçı olarak (Eşi…… ile ÇOCUKLARI …… VE C……..’yi bırakmıĢtır. Başkaca gaip veya sağ mirasçısı yoktur.


2-Miras intikal ve paylaşma işlerinde kullanılmak üzere mirasçılık belgesi verilmesi için bu davanın açılması zorunluluğu ortaya çıktı.

……………….
Hukuki Sebepler: Türk Medeni Kanunu’nun 495 ve devamı maddeleri


Deliller : Nüfus kayıtları vs. deliller


Sonuç İstem : Yukarıda açık kimliği yazılı Mirasbırakanım’ın mirasçılık belgesinin tanzim olunarak tarafıma verilmesini en derin saygılarımla arz ve talep ederim. …/…./20..


DAVACI
AD SOYAD

Veraset ilamı dilekçe örneği doldururken yazılarınıza, kanıtlarınıza ve konuşma dilinize biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Açık, okunaklı ve net olmanız, belgeyi okuyna kişinin hızlı ve net bir karar vermesi için çok önemlidir.

Dilekçe örnekleri, hukuksal belgeler olduğundan daha dikkatli doldurulmalı ve imla hatalarından kaçınılmalıdır. Ayrıca sunulan belgelerin ve kanıtların yeterli düzeyde olması çok önemlidir. Bu konulara dikkat ederek belgenizi doldurup ilgili birimlere iletebilirsiniz.

Veraset ilamı dilekçesi başvurusu için, çok acele etmenize gerek olmasa da, ilk fırsatta yapılmasını ve geciktirilmemesini öneriyorum. Geciktirildiği sürece vergi borçları çıkabilmekte. Bu nedenle biran önce gerekli başvurular belgeler ile yapılmalı ve dilekçe doldurulmalıdır.

Gönderimi beğendiniz mi?

İçeriği değerlendirin!

Beğenenlerin Oranı 0 / 5. Oy Sayısı 0

Henüz Oylama Yok

Kesinlikle Göz Atmalısın

Ücretsiz İzin Dilekçesi Örneği

Ücretsiz İzin Dilekçesi Örneği – 2023 Güncel Dilekçe

5 (1) Sürekli çalışan kişiler senelerce kendine vakit ayıramayabiliyor veya azda olsa yıllık izin dışında …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir