Cumartesi , 2 Mart 2024
Son Yazılanlar

Kıymet Takdirine İtiraz Dilekçesi – Word Belgesi İndir

0
(0)

Bu yazıda kıymet takdiri hakkında bilgi vererek, nasıl itiraz edeceğinizi ve örnek dilekçe paylaştık. Yazılmış olan rapordaki sonuçlardan memnun kalmadığınız durumlarda kıymet takdirine itiraz dilekçesi doldurarak savunmanızı yapabilirsiniz.

Taşınabilir/taşınamaz malların değerini tespit etmek için yapılan işleme değer tespiti, kıymet takdiri vb. farklı adlar kullanılmaktadır. Kıymet takdiri ise eskilerden kullanılırdı. Günümüzde çoğunlukla değer tespiti adı altında işlem yapılmaktadır.

Kıymet Takdiri Nedir?

İcralık duruma düşen kişilerin taşınabilir ve taşınamaz mallarına konulan haciz durumlarında, malların değerinin tespit edilmesine kıymet takdiri denilir. Borçlunun mallarının değerlerinin belirlenmesi için yasal yollar ile görevliler tespit yaparlar. Tespit sonucunda bir değer belirlenir ve raporda belirtilir. Bu değere göre borçlunun mallarına el konulur. Ancak borçlu olan kişinin yapılan tespite itiraz etme hakkı vardır. Bu durumda kıymet takdirine itiraz dilekçesi doldurulur ve icra mahkemesine verilir.

Kıymet Takdirine İtiraz Dilekçesi Örneği

Yapılan değer tespiti sonucu sizi memnun etmediyse veya bir hata olduğunu düşünüyorsanız rapora itiraz edebilirsiniz. Bunun için sizlere aşağıda bir örnek paylaştım. Noktalı ve örnek olarak doldurduğum yerleri kendinize göre düzenleyiniz. İsterseniz bilgisayarınıza indirmeniz için bir link oluşturdum. Word belgesi olarak indirip bilgisayarınızda düzenleyebilirsiniz. Ekrandan direk kopyalayarak da işlem yapabilirsiniz..

……………………..NÖBETÇİ İCRA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE,

ŞEHİR

Kocaeli 1.İcra Md. Dosya No: …………………….

DAVACI : Adınız ve Soyadınız
VEKİLİ : Avukatınızın Adı
DAVALI : Ad ve Soyad
VEKİLİ : Avukat …….
KONU : Kıymet Takdiri Raporuna İtirazımız
AÇIKLAMALAR:

Bu kısımda borçlunun el konulan mal/malları hakkında bilgi verilir. Yanlış veya sorun olan kısımlar resmi bir dille belirtilmesi gerekir.

HUKUKİ SEBEPLER : İİK 128/a ve sair ilgili mevzuat

DELİLLER : Mahkemeye sunulan delillerin dosya numaraları

NETİCE VE TALEP : Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden ötürü, müvekkilimizin taşınabilir/taşınamaz mallarının tekrar değer tespiti yapılmasını ve bu süreçte tarafımıza yüklenen maddi giderlerin davacı tarafından karşılanmasını arz ve talep ederim…

                                                                                              Tarih:……..

Dosyayı word belgesi olarak hemen indirmek ve düzenlemek için aşağıdaki adresi kullanın…

Sıkça Sorulan Sorular

Gönderimi beğendiniz mi?

İçeriği değerlendirin!

Beğenenlerin Oranı 0 / 5. Oy Sayısı 0

Henüz Oylama Yok

Kesinlikle Göz Atmalısın

Ücretsiz İzin Dilekçesi Örneği

Ücretsiz İzin Dilekçesi Örneği – 2023 Güncel Dilekçe

5 (1) Sürekli çalışan kişiler senelerce kendine vakit ayıramayabiliyor veya azda olsa yıllık izin dışında …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir