Cumartesi , 2 Mart 2024
Son Yazılanlar

Dede Korkut Hikayeleri Karakterleri ve Özellikleri 2023

5
(1)

Dede korkut hikayeleri karakterleri kimlerdir ve özellikleri nelerdir? Karakterlerin hikayedeki rolleri nelerdir? Bu yazıda hepsini öğreneceksiniz. Muhteşem ve dünyayı kasıp kavuran dede korkut hikayeleri hakkında…

Dede Korkut, Oğuz Türklerinin destansı hikayeleri ile yazılmış ve tüm dünyada oldukça popüler bir hal almış hikayenin ismidir. İçerisinde birçok hikaye ve anlatı içerir. Günümüzde adı en çok bilinen ve en çok okunan hikayelerdendir.

Dede Korkut Hikayeleri Karakterleri

Dede Korkut hikayelerindeki karakterler büyük destanlara imza atmışlardır. Bu karakterler, hikayelerde adını duyurmuş destansı anlatılar ile karşımıza çıkıyor. Dede korkut hikaye karakterleri ve bu kişilerin özelliklerini kaynaklarıyla beraber aşağıda açıkladım.

Dede Korkut Hikayelerinin Karakterleri

Bamsı Çeyrek

Bamsı Çeyrek Dede Korkut hikayelerinde çok önemli bir karakterdir. Ayrıca Türk, Altay ve Azerbaycan masallarında adı çok geçmekte ve birçok hikayede adını duymak mümkündür. Atının adı konusunda tam net bilgiler olmasa da ya Dengiboz ya da Bengilboz olduğu söylenmekte.

Bamsı, birçok farklı takma ad ile de bilinmekte ve hikayelerde bu adlarda geçmektedir. Bey Böyrek, Bey Birye, Beğ Beyreg ve Bağ Böğrek bu takma adlarından sadece birkaçıdır.

Banu Çiçek

Banu Çiçek Dede Korkut hikayelerinde adı en çokg eçen karakterlerden birisidir. Ayrıca Bamsı Çeyrek’in beşik kertmesidir. Adı Banı Çiçek ve Bağnu diye de anılır. İki karakter arasında çok fazla olaylar yaşanır ve Bamsı tutsak kaldığı süre boyunca tam olarak 16 sene kadar, ayrı kalırlar. Sonrasında tekrar gelip beşik kertmesini bulur ve evlendiği veya evleneceği adamdan geri alır.

Basat

Basat, Dede Korkut’un on iki ünlü hikâyesinden birinde yer alır ve çocukken ormanda bir av sırasında kaybolan Aruz Koca’nın oğlu olarak bilinir. Daha sonra aslanlar tarafından büyütülen Basat, diğer Oğuz beylerine kıyasla asosyaldir. Bir vahşi gibi tek başına savaşmayı tercih eder ve Oğuz toplumuna karşı hiçbir sadakati ya da saygısı yoktur.

Basat’ın kardeşi Kıyan Selçuk Tepegöz tarafından öldürülür ve Basat ondan tek başına intikam almaya karar verir. Basat’ın azmi ve gücü sayesinde Tepegöz’ü yener; Basat düşmanını kör ettikten sonra bir hamlede kafasını keser ve böylece kardeşinin intikamını almış olur. Basat, Dede Korkut’un on iki hikâyesinde büyük engelleri tek başına aşma başarısıyla unutulmaz bir karakter olarak kalır.

Bayındır Han

Türk mitoloji ve efsanelerinde yer alan destansı bir figür olan Bayındır Han, Bayundur Han olarak da bilinir. Hanlar Hanı olarak tasvir edildiği Korkut Ata (Dede Korkut) hikayelerinde belirgin bir şekilde yer alır. Adı sürekli iyi anılan Bayındır Han, krallığında düzeni ve gelişmeyi sağlamakla ünlüydü.

Bayındır, her yıl tüm tebaasını memnun edecek bir ziyafet düzenler ve onlara yiyecek ve içecek dağıtırdı. Onun kudretli yönetimi, her yıl düzenlediği şölenlerden daha iyi görülemezdi. Bayındır’ın yönetimi altındaki herkese büyük zenginlikler sağlamasının ötesinde, ülkesine etkili bir yönetimle bakan birini ima ettiği için bu ismin ona verilmiş olması muhtemeldir.

Burla Hatun

Burla Hatun, Türkiye’nin hikâyelerinde ve mitolojisinde efsanevi bir kadın savaşçıdır. Halk hikâyelerinden masallara kadar Burla Hatun, kırk savaşçısıyla savaşçı kadın motifini sembolize eder. Kendisinden genellikle “Boyu Uzun Burla Hatun” veya “Saçı Uzun Sırma Hatun” olarak bahsedilir.

Burla Hatun, Türk edebiyatında en yüksek otorite olarak kabul edilen ve 12. yüzyıldan beri sözlü olarak anlatılan destansı şiir Dede Korkut Kitabı’nda da yer alır! Burla ve Sırma’nın zorlayıcı ve kahramanlık hikayesi bir arada, bize büyük geçmişimizi hatırlatan, çeşitli değerler taşıyan güçlü bir anlatı oluşturuyor!

Deli Dumrul

Dede Korkut hikayelerinden Deli Dumrul, birçok masal ve hikayelerde belki de en sevilen karakterlerinden biridir. Dizginlenemez bir korkusuzluk ve pervasız bir cesaretle maceralara atılmasıyla tanınır. Deli Dumrul, Tanrı’yı kızdırarak ve hayatından vazgeçmeyi reddederek ölümü alt etmeye çalıştığı Korkut Ata hikayelerinde en eksiksiz halini bulur.

Deli Dumrul, olağanüstü irade gücü diğer halk hikayelerinde de görülebilir. Dumrul, kendini hangi durumda bulursa bulsun, imkansız görünseler bile hedeflerinden asla vazgeçmez. Deli Dumrul’un cesareti ve coşkusu, onu nesiller boyunca aktarılan birçok tarihi masalda unutulmaz bir karakter haline getirir.

İşte nesillerden nesle aktarılan ve bizden sonrakilerinin de heyecanla okuyacağı Dede Korkut hikayelerinde ki karakterler ve özellikler bu şekilde. Bu yazıyı yazarken Wikipedia sitesinden kaynak kullandım. Hikayelerde ve anlatılarda kişiden kişiye ayrıca söylentilere göre farklılıklar görülebilir.

Çocuklarınız için Dede Korkut karakterlerini öğrenebileceği ve zevkle izleyeceği bir çizgi film serisini aşağıya bırakıyorum. Çocuklar daha çok sevecektir ancak yetişkinler içinde uygun bir yapım.

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bazı trend yazılarımı aşağıda listeledim. Okumak isteyebilirsiniz;

Dede Korkut karakterleri kimlerdir?

Dede Korkut hikayelerinde yer alan karakterler, Bamsı Beyrek, Banu Çiçek, Basat, Bayındır Han, Burla Hatun ve Deli Dumrul’dur.

Dede Korkut 12 hikayeleri nelerdir?

Bu hikayeler nesillerden nesle aktarılmış mitoloji ve savaş konularını içeren efsanevi yapılardır

Gönderimi beğendiniz mi?

İçeriği değerlendirin!

Beğenenlerin Oranı 5 / 5. Oy Sayısı 1

Henüz Oylama Yok

Kesinlikle Göz Atmalısın

Muskazon Kullanıcı Yorumları

0 (0) Muskazon, özellikle iskelet kası rahatsızlıkları ve kas spazmları için kullanılan bir ilaçtır. İlacın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir